"Devletimizden Akşamcıya; ya paranı ya canını"
İsmail ÇAMCI

İsmail ÇAMCI

Çam Esintisi... ismailcamci2017@gmail.com

"Devletimizden Akşamcıya; ya paranı ya canını"

15 Ekim 2020 - 12:13

Bu toprakların insanları, bu ülkede Askerliğini yapmış, Devlete vergisini vermiş, arada iki kadeh rakısını içmiş "Akşamcı" demişler onlara.

Verdiyse sadece kendi sağlığına zarar vermiş, bi kediyi köpeği tekmelememiş, çoluk çocuk kadına sarkmamış, başkasının bi dalını kırmamış bi çiçeği koparmamış. Akşam iki tek atarken hafiften açtığı şarkıya mırıldanarak eşlik etmiş Akşamcı. (alkolün esiri olmuş içip dağıtanlar konumuz dışında tabiki).

Hal böyle iken, yinede toplumun bir kesimi tarafından sakıncalı görülmüş. Rakıya vergiyi koydukca koydular, toplumda buna alkış tuttu tabii "ohh iyi yapıyorlar içmeyiversin, zaten dinimizce haram kılınmış".

Sanki cehenneme onlarıda götürecek, yada içeni zorla Cennete götürme görevleri var. Devlete zerre katkısı olmayan tarikatı, şeyhi şıhı gibi olsa herkes, torpille Devlet dairesine yerleştirdigin çocuğun maaşını nasıl alacak?

Millet çareyi kendisi rakı yapmakta buldu tabii. Çeşitli nedenlerle birçok insan sahte rakıdan hayatını kaybetti maalesef. Yazıklar olsunki, rakıdan ölen insanların ölümü utanç ölümü olarak görüldü gösterildi toplumda, haber değeri bile yoktu, oh olsundu. Sanki çok meraklılardı kendi içkilerini yapmaya. Çok zengin olmayana rakı alma şansı bırakmadılar, fahiş fiyatlara çıktı. Hani ülkemizde doğalgaz bulundu, doğalgazı ucuz kullanacağız diyenler varya, onlar bilsinler rakı Türkiye'ye ait, ama Almanı Hollandalısı hatta Kıbrıslısı ucuz içiyor, yurdum insanı için soygun yöntemi. Devlet zam yaparak sağlığını koruyormuş içenlerin, halbuki sahte rakıdan ölümlerine sebep oluyor. Devlet Türk Halkına "rakı içmek istiyorsan, ya paranı ya canını" diyor adeta.

Diğer taraftan Turist Türkiye'ye gelip rakısından içmek istiyor, Devlet "şurda yasak burda yasak" diyerekten bunu zorlaştırıyor. Turist özgürce tatilini yapmak için gelir ve döviz bırakır. Sonra vay Kur niye böyle oldu, nasıl düzelecek?

Bi köyde dolar düşürme duasına bile çıktıklarını gördük sonunda. Sık sık karşılaştığın tipler vardır, içtiğini bilirler zaten. gözlerinin içi gülerekten, badem bıyığının altından sinsice sırıtarak "sahte rakıdan yine ölenler olmuş, dikkat et aman haa" derler alaylı alaylı. Onların ilgilendiği tek konudur bu. Dolar mış, çocuklara istismarmış, kadına hayvana şiddetmiş, doğa çevre memleketmiş hiçbiri ilgisini çekmez cahillerin. İran'dada Türkiye gibi çok ölümler oluyor sahte içkiden, Avrupa'da yok böyle şeyler.

Ne demiş üstad "Bir ülkeyi tanımak istiyorsan, orada insanların nasıl öldüğüne bakacaksın" Aslında hepside biliyorki, Ülke ekonomisine en fazla can veren Akşamcılardır. Siyasiler filanda bu konuya değinmeye pek cesaret edemiyorlar. Ben linçten çekinmedim deginiyorum, çünkü yanlarına çekinmeden oturabildiklerimdendir Akşamcılardır...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar