• Reklam
"Aç"ın halinden anlamak çok mu zor?
İsmail ÇAMCI

İsmail ÇAMCI

Çam Esintisi... ismailcamci2017@gmail.com

"Aç"ın halinden anlamak çok mu zor?

31 Mart 2021 - 13:37

Ramazan ayı geliyor, amaç ibadet olsada hep "açın halinden anlamak için oruç tulup, aç kalındığını" söylerler.

İnsanın aklına geliyor, bunu anlamak için kaç Ramazan ayı görüp oruç tutmak gerekiyor? Ramazan'da kafe restoranlar kapanacakmış virüsten dolayı.

Bir bir içine lebalep ten geçmeyen virüs, restoranda farklı masalardan geçme ihtimali nasıl fazla oluyor?

Ramazan'da bu uygulamanın asıl amacı virüs mü, yoksa "hâlâ şeriata geçemedik, şimdi değilse nezaman" diye hayıflanıp duran, oy deposu malûm kitlenin gönlünü okşamakmı?

"Fesat düşünüyorsun, öyle şey olmaz" diyenlere hatırlatırım, her Ramazan geldiğinde "bakalım bu Ramazan ilk oruç dayağı hangi ilden gelecek" sözleri duyarız.

Dondurma yiyen çocuğu babasıyla birlikte acımadan dönmüşlerdi.

Her Ramazan duyulur, hatta eli sopalı oruç timi filan derler. Bu uygulama oruçlu olmayanları uyaran, kızan bu kitlenin yorulmamasını sağlayacak belkide. Onlarda memnundur zaten. Oruç tutmayanlar gizli gizli yiyip içerler tepkiden, uyarılmadan dolayı.

Hem "Aç"ın hâlinden anlayıp, hem kafe restoran larda çalışanları açlığa itmek nasıl bi çelişkidir?

O insanlar eve ekmek götürmeyecek, "komşusu açken tok yatan bizden değildir" diye nokta konulmamışmıdır?

Sürekli oruçlu halde olanlar var müslüman ülkede, sen akşama kuş sütü eksik iftar yapacağını bilerek aç kalmıyorsun, onları nasıl anlayacaksın, yıllardır anladınmı? Bu ülkede üniversite öğrencisi genç kız "1 lirayla karnımı duyurabilirmiyim?" diye paylaşım yaparak, aç aç kendini denize atıp hayatına son verdi.

Hergün intihar haberlerini duyuyoruz. Pişkin pişkin "Devleti karalamak için intihar ediyorlar" diyenler bile oldu. Can dan vaz geçmek okadar basitmi?

Kötü bişeymiş gibi birisine "Komünist" derken bi araştırın, Komünit bi ülkede açlıktan ölen varmı, intihar eden varmı, işsiz varmı, parası olmadığı için eğitim alamayan varmı?

Siz Milletin inancını dizayn etmeye çalışacağınıza, kendinizi düzeltmeye bakın.

Bu şekilde dine katkı sağlamış olmuyorsunuz, milleti dinden imandan ediyorsunuz. Ülke olarak en iyi yaptığımız şey şov, siyasiler ülke gerçeklerine dokunmak yerine, tribünlere oynamayı tercih ediyor. Gösteriş; kültürel zayıflığı kapatma çabasıdır. Aç ın hâlinden mideyi boş bırakarak değil, vicdanı, yüreği dolu tutarak anlanır, Adaleti sağlayarak anlanır.

Kaç Ramazan daha geçmesi gerekiyor anlayıp açlığı bitirmek için?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar