CHP Denizli İl kongresine giderken!
Emre TÜRKMEN

Emre TÜRKMEN

CHP Denizli İl kongresine giderken!

12 Ocak 2020 - 20:59 - Güncelleme: 12 Ocak 2020 - 22:00

CHP ilçe kongreleri tüm hızıyla sürüyor. 12 ilçede yapılan kongreler sonucunda yeni başkanlar belli oldu.Son kongre 19 Ocak’ta Tavas’ta yapılacak.

Bugüne kadar yapılan kongreler sonucunda; Merkezefendi’de Ali Osman Horzum, Pamukkale’de Arda Arpacı, Güney’de Nafiz Bozçaoğlı, Acıpayam’da Deniz Albayrak, Baklan’da Belma Aycan, Çameli’de Bahtiyar Akyol, Kale’de Süleyman İnce, Bozkurt’ta İbrahim Önder İdem, Babadağ’da Mehmet Altınöz, Beyağaç’ta Hüseyin Erol, Çivril’de Ünal Karaosmanoğlu, Çal’da Ömer Dağlı ilçe başkanı oldu. 5 ilçe başkanı yeniden güven tazelerken, 7 ilçe de ise yeni yüzler ipi göğüsledi. 600 il delegesinden 498’inin de seçildiği bu kongrelerdeki kulislerin baş konusu ise; “il başkanı nasıl biri olmalı?” sorusuna aranan yanıtlardı.

Delegeler ne diyor?

Parti tabanında ve delegeler arasında sıkça ve giderek yüksek sesle dillendirilen görüşler bu sorunun cevaplarını veriyor: Parti tabanı ve seçmen artık CHP içinde kavga, dövüş istemiyor. İktidara yürüyen bir parti örgütünün tek bir yumruk olmasını istiyor. Eskiden beri sürdürülen hizip savaşlarıyla, genel merkez ile kavga ederek, milletvekilini, genel başkan yardımcısını ya da belediye başkanını karşısına alarak bir yere varılamayacağını söylüyor. İhale ve imar rantlarının peşine takılanlara, benim adamım milletvekili ya da belediye başkanı olsun diye örgütü dizayn etmeye çalışan anlayışlara “dur!” demek istiyor. Başarılı örgüt ve kadroların cezalandırılması yerine ödüllendirilmesini istiyor.

Delegeler ne istiyor?

Delegeler arasında sürdürülen bu arayışlarda şu görüşler de güçlü bir şekilde ifade ediliyor: “Tüm örgütü derleyip toparlayacak, tabanda ve demokrasi yanlılarında heyecan yaratacak bir il başkanımız olmalı. Siyasi ve mesleki birikimiyle, duruşuyla, tüm ilçe örgütlerinde ve belediyelerde birleştirici, yol gösterici, çözüm ve başarı odaklı çalışan bir il başkanı istiyoruz. Gündemi takip eden değil, gündem yaratan, tüm ezilenlerin ve mağdurların yanı başında olan, saray rejiminin salonlarda değil sokaktaki direniş mücadelesiyle yıkılacağını bilen ve tüm muhalefete örgütlü olarak önderlik eden bir il başkanı arıyoruz. Parti içi eğitime önem veren, eğitilmiş kadrolarla sokak sokak örgütlenen ve iktidara yürüyen bir il başkanı istiyoruz. Yeter gari muhalefette kaldığımız, biz Denizli’yi ve Türkiye’yi yönetmek istiyoruz.”

Üçüncü yolun adayı kim?

İl başkanlığı için eski il başkanlarından Nuri Çavuşoğlu ile mevcut il başkanı Mahir Akbaba isimleri sorulduğunda ise delegeler açıkça görüşlerini ifade etmekten kaçınmıyorlar: “ Her ikisi de partimizin birer değeri. İyi niyetle yaptıkları çalışmalar için minnettarız. Ama her ikisinin de il başkanlığı görevlerinde neler yapabildiklerini gördük. Biz daha büyük başarıların peşinden gitmek istiyoruz. Çünkü artık iktidar olmak istiyoruz. Bu yüzden üçüncü bir yol arıyoruz. Bunu tüm parti örgütlerimizle birlikte, delegelerimizin bilinçli tercihiyle başaracağımıza inanıyoruz.”şeklinde görüş bildiriyorlar.

Bu görüşlerden sonra CHP içinde yeni bir soru tüm yakıcılığıyla herkesin dilinde: “CHP Denizli İl Başkanlığında 3. Yolun adayı kim?” 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar