TÜREMİŞ Mİ? ÇİFT DİKİŞ Mİ? SOSYOLOJİK BİR SORUN MU?

TÜREMİŞ Mİ? ÇİFT DİKİŞ Mİ? SOSYOLOJİK BİR SORUN MU?

Durmuş Kartal'In Köşe Yazısı...

25 Haziran 2022 - 12:23

9 Eylül 1999 yılında yapılan değişiklikle bir anda emeklilik hayali kuranların bu hayalleri kademeli olarak ertelenmeye başladı.

Aslında ülkemiz şartlarında emeklilik öyle çok rahat edilebilecek bir süreç değil sadece ufakta olsa bir gelir garantisine sahip olmak.

Çünkü emeklilerin emekli olsa da çalışmaya devam etmek zorunda işte tamda bu nedenle çift dikiş yakıştırmasına maruz kalıyorlar. 1999 da yapılan kanun değişikliğiyle aynı zamanda emeklilerin aylık bağlanma oranın da düşmesine neden oldu. 2008 yılında sosyal güvenlik reformu adı altında yapılan düzenlemeyle de aylık bağlanma oranı %50’nin çok altına düşmüş oldu.

1999 yılından önce çalışma hayatına başlayan bir kişi bu gün hala çalışma hayatının içindeyse emekli olacağı zaman üç ayrı kategoride aylık bağlama oranı hesaplanmak ta olup dolayısıyla 2008 den sonra çalıştığı her gün emekli maaşının düşmesi anlamına geldiğinden dolayı bir çok çalışan sigortalılık gününü doldurduktan sonra kayıt dışı çalışmaya yönelmektedir.

Bu durumun oluşturduğu diğer bir sorun ise düşük aylık bağlama oranıyla açlık sınırı altında bir maaşla emeklilik hayatına başlayan bir kesim ortaya çıkmaya başladı bu durum ilerleyen süreçlerde daha da artacaktır. Buda emekliler ve toplum için ciddi bir sosyolojik sorun oluşturmaktadır. Diğer sosyolojik bir sorun ise 50 yaşından sonra ağır çalışma koşullarından dolayı işini bırakmak zorunda kalan veya işten çıkartılan insanlar uzun bir süre iş bulamadan ve herhangi bir gelire sahip olmadan yaşamaya çalışmak zorunda kalmaktadır. İşte tüm bu sorunlara karşı bu durumun mağduru kesimler tüm ülkede kısa adı EYT olan Emeklilikte yaşa takılanlar derneklerinde örgütlenerek haklarını aramaya başlamasıyla da kendilerine türemişeler denmeye başlandı.

BU DURUM; ÇİFT DİKİŞ Mİ?

TÜREMİŞ Mİ?

YOKSA SOSYOLOJİK BİR SORUN MU?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merkezefendi'de düğün havasında sünnet şöleni yapıldı
Merkezefendi'de düğün havasında sünnet şöleni yapıldı
HEIMTEXTIL & TECHTEXTIL FUARI’NI DEĞERLENDİRDİLER
HEIMTEXTIL & TECHTEXTIL FUARI’NI DEĞERLENDİRDİLER