Sağlık Bakanı Koca’dan Denizli açıklaması!

Sağlık Bakanı Koca'dan Denizli açıklaması!

Sağlık Bakanı Koca, son bir haftada Denizli'de vaka artışı olduğunu kaydetti, artış oranlarını paylaştı.

  • Reklam
14 Ekim 2020 - 21:07 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 23:08
Reklam

Akşam saatlerinde tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgınına karşı toplanan bilim kurulu, salgınla mücadelede yeni tedbir ve gelişmeler hakkında görüşme gerçekleştirdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tedbirlere uyarak korona virüsü ve gribi gerilletmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Son bir haftaya ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlık Bakanı Koca, "son bir haftadaDenizli, İstanbul, Bursa ve kahramanmaraş'ın olduğu bazı illerimizde vaka sayılarında artışlar gözlemlenmektedir." İfadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 ilin yer aldığı tabloda sonra 1 ayda vaka sayılarındaki artış ve azalış oranını aktardı. Koca, "İstanbul'da son bir ayda yüzde 50 artış, Ankara'da ise son bir ayda yüzde 60 azalma, Denizli'de ise yüzde 35 artış görüldü." dedi.

İŞTE 9 İLDEKİ SON DURUM

İstanbul: Yüzde 50 artış

Ankara: Yüzde 60 azalış

İzmir:Yüzde 50 azalış

Bursa: Yüzde 35 artış

Kocaeli: Yüzde 30 artış

Denizli:Yüzde 35 artış

Balıkesir:Yüzde 50 artış

Kahramanmaraş: Yüzde 25 artış

Bilecik:Yüzde 50 artış

***

Bakan Koca açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

* Son duruma baktığımızda İstanbul’da son bir ay içindeki artış ortalama yüzde 50 oranında. Ankara’da son bir ayda azalma yüzde 60 kadar oldu. Son üç günde bu azalıştan sonra yüzde 4 gibi bir artışı görüyoruz. Yatışlarda bir değişiklik olmadığını görmüş oluyoruz. Bu azalışla birlikte artışın önümüzdeki günlerde daha yakın tedbirlere uyarak azalmasını sağlamalıyız.

* İzmir son 1 ay içinde yüzde 50 azalış. Genel seyrin İzmir’de iyi olduğunu ama orada da son günlerdeki kısmi artışla tedbirlerin yoğun şekilde hassasiyetle devrede olması gerektiğini görmüş oluyoruz.

* Kocaeli’de yüzde 30, Denizli’de yüzde 35, Kahramanmaraş yüzde 40 artış olduğunu son aya göre görmüş oluyoruz.

VAKA-HASTA AYRIMI

* Son haftalar yoğun olarak gündeme gelen bir konu oldu. Vaka ve hasta tanımını yaptığımız günden beri olan bir konu. Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi vaka-hasta kavramlarıyla gölgelemeyelim. Biz tedavi rehberimizde semptomu, yani bulgusu olan kişilere test yapan ülkeler arasındayız.

* Oxford’un hazırladığı dünya haritasında Türkiye olarak biz semptomu olan kişilere test yapan ülkeler arasında yer alıyoruz. Bu semptomu olan kişilere yaptığımız testler dışında Temmuz ayından itibaren de bizim özellikle kesitsel taramalar; yani ülkeler arası geçişlerin olduğu dönemlerde havaalanında gelen, yur tdışına gidenlere yapılan testler. Askeri celp ve terhis döneminde yapılan testler, cezaevinde, sporculara yapılan testler, OSB’lere yapılan testler gibi taramalar oldu.

* Ayrıca saha taramalarımız oldu. Daha önce 153 bin kişiye yapıldı. Yarından itibaren de haneler tespit edildi, geç olmadan saha çalışmasını tekrarlamak istiyoruz. Bu tablo Temmuz ayından itibaren gündeme gelen ve bizim hasta olarak tanımladığımız semptomu olan testi pozitif olan kişiler olarak tanımladık.

* Daha önce bu kesitsel taramalar olmadığı için daha şeffaf olmak anlamında hasta tanımını kullandık. Bu kesitsel taramaları da yer yer bildiriyor olmuş olacağız. Açıkladığımız rakamları DSÖ ile paylaşıyor olacağız.

DÜN 62 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı, corona virüsü salgını nedeniyle dün 62 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 632 yeni hastanın tespit edildiğini ve bin 314 kişinin sağlığına kavuştuğunu duyurmuştu.

İhlas Haber Ajansı

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
30'A YAKIN İTFAİYE EKİBİ SEVK EDİLDİ
30'A YAKIN İTFAİYE EKİBİ SEVK EDİLDİ
SAĞLIK CAMİASINI HÜZNE BOĞAN ÖLÜM!
SAĞLIK CAMİASINI HÜZNE BOĞAN ÖLÜM!