ESNAFA HAZİNE FAİZ DESTEKLİ KREDİ

ESNAFA HAZİNE FAİZ DESTEKLİ KREDİ

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe giren esnaf ve sanatkâra yönelik hazine faiz destekli kredi paketine ilişkin bilgiler verdi. Şahin Tin; “Esnaf ve sanatkârımızın işyeri alımı, işletme sermayesi ihtiyacı, mesleki faaliyetlerine yönelik taşıt ihtiyaçlarının karşılanması ve genç girişimcilere işletme sermayesi ihtiyacının teminine yönelik hazine faiz destekli kredi imkânı sağlandı” dedi.

27 Ekim 2022 - 12:15

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, esnaf ve sanatkârın faydalanması için yeni sunulan hazine faiz destekli kredi paketinin detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Esnaf ve sanatkârın yükünü hafifletmek ve destek olmak için her türlü adımı atmanın gayretinde olduklarını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Ekonomimizin can damarı olarak gördüğümüz esnaf ve sanatkârımızın güçlü varlığını korumak için hükümet olarak gerek duyulan her türlü adımı atıyoruz. Bu kapsamda dört ana başlık altında hazine faiz destekli kredi paketi yürürlüğe girdi” dedi.

“HAZİNE FAİZ DESTEKLİ İŞYERİ EDİNDİRME KREDİSİ”

Hayata geçirilen hazine faiz destekli işyeri edindirme kredisine ilişkin detayları paylaşan Milletvekili Şahin Tin; “Esnaf ve sanatkârımızın işyeri alım ihtiyacını karşılamak amacıyla hazine faiz destekli işyeri edindirme kredisi uygulamaya kondu. Esnaf odasına ve esnaf siciline kayıtlı esnaf ve sanatkârlarımız 1,5 milyon TL’lik kredi limitli azami 120 ay vadeli, ödeme sıklığı 1 ya da 3 aylık taksitle, esnafımıza %7,5 faiz oranıyla yansıyan faizin % 50’si Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından karşılanacak kredi imkânı sunulmuştur. Esnaflık faaliyetini yürüten, daha önce işyeri olmayıp satın alacağı iş yerinde faaliyet sürdürecek olanlara, ekspertiz değerinin %80’inine kadar kredi kullanım hakkı tanınmaktadır. Bu krediyi esnaf odalarına bağlı üyeler, esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullanabilecek, şayet üye değil ise Halkbank şubelerinden doğrudan kullanılabilecek” dedi.

“GENÇ GİRİŞİMCİLERE POZİTİF AYRIMCILIK”

İşletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla genç girişimcilere de hazine faiz destekli kredi paketi sunulduğunu ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Genç girişimcilerimize yönelik önemli adımlar atıyoruz. Esnaf odası ve esnaf siciline kayıtlı genç girişimci esnaf ve sanatkârımız %100 faiz destekli genç girişimci kredisinden faydalanabilecekler. Bahse konu krediyi azami 60 ay vadeli, ödeme sıklığı 1, 3 ya da 6 aylık taksitle, kredi limiti ise yaş sınırına göre 100 bin TL ile 300 bin TL olarak esnafa herhangi bir faiz oranı yansımadan %100 faiz desteği ile kullandırılacak. Bu kredi, onaylanmış projesi olan genç girişimci esnaf ve sanatkârımızın kullanımına özellikle sunulmuştur” dedi.

“TAŞIT EDİNDİRME KREDİ İMKÂNI”

Milletvekili Şahin Tin, aktif olarak esnaflık faaliyetini yürütenlere yönelik önemli bir destek paketinin daha uygulamaya konduğunu belirtti. Şahin Tin; “Esnaf ve sanatkârımızın mesleki faaliyetlerine yönelik taşıt ihtiyacının karşılanması için esnaf odası ve esnaf siciline kayıtlı olması şartıyla 84 ay vadeli, 1,5 milyon TL kredi limitli, ödeme sıklığı ise 1 ya da 3 aylık taksitler halinde olan faiz oranı yüzde 7,5 olarak esnafa yansıyan faizin ise %50’si devletimiz tarafından karşılanacak olan taşıt edindirme kredisi veriliyor. Faaliyeti ile uyumlu 0 km araç almak isteyenler, bu kapsamda ilk defa araç alacak veya mevcut aracını yenileyecek olanlar, fatura tutarının %75’ine kadar kredi kullanabilecekler. Esnaf odası üyeleri bu destekten esnaf kefalet kooperatifi kefaletiyle yararlanabilecek, esnaf odalarına üye olmayanlar ise Halkbank şubeleri aracılığıyla doğrudan bu krediyi kullanabilecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 aydır susan koca cinayeti itiraf etti
6 aydır susan koca cinayeti itiraf etti
Denizli İl Müdürü, yeni MHK yönetiminde yer aldı
Denizli İl Müdürü, yeni MHK yönetiminde yer aldı