DENİZLİ TABİP ODASI UYARDI!

DENİZLİ TABİP ODASI UYARDI!

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay'dan önemli açıklamalar.

  • Reklam
14 Eylül 2020 - 19:00
Reklam

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, pandemi süreci ve Denizli'deki COVİD-19 salgınını değerlendirdi. Yazılı olarak bir basın açıklaması yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, COVID-19 pandemik hastalığına karşı mücadele içinde olduklarını belirterek, "Aralık 2019'da Çin'in Wuan kenti, sonra da Avrupa ülkelerine yayılımını izledik. Özellikle İtalya ve İspanya gibi ülkelerde pekçok kayıplar ve sıkıntılı bir süreç yaşandı. 11 Mart 2020'de de ülkemizde görülen ilk vaka sonrası evden çıkış, seyahatler, sosyal organizasyonların kısıtlanması ve karantina uygulamaları gibi önlemlerle Mayıs sonlarında belirli bir düzeyde salgın kontrolü sağlanabilmişti." dedi.

Ancak 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecinde önlemlerin tümüyle gevşemesi ve duyarsızlaşma hastalığın hızla yayılmasına yol açtığını kaydeden Erbay sözlerini şöyle sürdürdü;

Bu ciddi hastalık yapabilen ve %4 gibi bir oranla ölüme yol açabilen salgın hastalığın hızlı yayılımının kontrolü hastane ve yoğun bakım yatak kapasitelerinin halkımıza yetecek düzeyde kalabilmesi için hayati önem taşımaktadır.

Şu anda Ankara'da iki hastane hariç tüm hastanelerin pandemi hastanesine dönüştürüldüğünü, Konya, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Rize gibi ülkemizin farklı bölgelerinderki illerinde yüksek oranda hastalık bulunduğunu biliyoruz. Denizli'de de PCR testleri ile virüz pozitif saptanan hasta sayısı her geçen gün artmakta, kontrolü de giderek zorlaşmaktadır. Denizli için de tehlike çanları çoktandır çalmaktadır.

Bu süreçte ilimizden ve ülkemiz genelinde pekçok şehrimizden hekim, hemşire, sağlık teknisyeni ve personeli olarak sağlık çalınımız ve vatandaşımız bu hastalığa yakalandı ve birçoğunu da kaybettik maalesef.

Bu süreçte özellikle hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız çok yıprandılar ve yoruldular. Denizli'den de ülkemiz genelinden de pandemi sürecinde emekliliği erkene çekme ve istifalar yaşanıyor ard arda. Sağlıkçılarımızı kaybedersek halkımızı nasıl yaşatacağız. Sağlık çalışanlarına maddi ve manevi olarak destek olunmalı, iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilmeli ve hakları karşılıksız bırakılmamalıdır.

Türk Tabipleri Birliği'nin 11-14 Eylül tarihleri arasında kaybettiğimiz bu sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlarımızı anmak için formalarımıza, önlüklerimize SİYAH KURDELA takarak görev yapma eylemi çağrısına Denizli Tabip Odası olarak biz de katılıyoruz. 17 Eylül perşembe günü 12.30'da bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacaktır. Kaybettiğimiz insanlarımız için bu saygı duruşuna Halkımızı da davet ediyoruz.

Siyah Kurdela ile, kaybettiğimiz en değerli varlıklarımız yani insanlarımızı anarken onların boşuna ölmediğini, çok değerli hatıralarıyla birlikte hayatları pahasına kendimizi korumakla yükümlü olduğumuz dersini aldığımızı ve anladığımızı ispat etmeliyiz.

Hepimizin ailesini, büyüklerini, küçüklerini yani toplumumuzu koruyabilmek için birey olarak MASKE, MESAFE, HİJYEN kurallarına uyarak görevimizi yaptığımızı göstermemiz gerekiyor.

Bu bir ÖLÜM-KALIM mücadelesidir. Bu mücadeleyi sadece kendimiz için yapmıyoruz, önlemlere uyarak bir zincir şeklinde tüm insanlarımızı korumuş oluyoruz. Bu zincirin zayıf halkası olmayalım, herhangi birimizin önlemlere uymadaki ihmali eninde sonunda kendisine veya yakınlarına zarar verecektir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Selçuk açıkladı
Bakan Selçuk açıkladı
7. Kattan düşerek hayatını kaybetti!
7. Kattan düşerek hayatını kaybetti!