Cehalete Kürtçe kılıfına PAÜ’den cevap

Cehalete Kürtçe kılıfına PAÜ'den cevap

Bir vatandaş tarafından bu sabah sosyal medya platformunda "Türkçe bilmediği için ameliyatının iptal edildiği" paylaşımının ardından Pamukkale Üniversitesinden açıklama geldi. Paü, "Yapılan suçlamayı üzüntüyle karşıladık" ifadeleri ile iddialara cevap verdi.

  • Reklam
26 Kasım 2020 - 18:26 - Güncelleme: 26 Kasım 2020 - 19:46
Reklam

Denizli'de bu sabah bir vatandaş tarafından sosyal medya üzerinden "Türkçe bilmediğimiz için ameliyatımız iptal edildi" şeklindeki ifadelerle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne suçlamalar yöneltilmişti. Sosyal medyada vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılanan bu paylaşım kullanıcı tarafından bir süre sonra silindi. Kısa sürede binlerce kişi tarafından tepkileşim alan bu iddiaların üzerine Pamukkale Üniversitesi akaşam saatlerinde "Kamuoyuna Duyurulur" başlığı altından açıklama yayımladı.

Yapılan açııklamada şu ifadeler yer aldı;

Katarakt ameliyatı için hastanemize gelen hastanın dünyada ve ülkemizde de geçerli olan ameliyathane giriş kurallarına uymaması üzerine ameliyatı gerçekleştirilememiş ve acil bir durumun da söz konusu olmadığı belirtilmiştir. Genel anestezi altında katarakt ameliyatı planlanan hastanın; ameliyathane kıyafetlerinin giriş kurallarına uygun olmaması, bu konuda ısrarcı olması ayrıca hasta yakınının annesinin Türkçe bilmediğini söyleyerek ameliyathaneye gelmek ve girmek istediği görülmüştür. Personelimiz ameliyathanede Kürtçe bilen personelimizin olduğunu ifade etmiş. Ama buna rağmen hastanın yakını ameliyathaneye girmek istemiş ve tüm personele ağıza alınmayacak sözler sarf etmiştir. Tutanak tutulup beyaz kod başlatılmış. Hasta ameliyathane içine alınmış ama ameliyata giriş kurallarına uygun girişi kabul etmediği için acil olmayan ameliyat ertelenmek durumunda kalınmıştır.

Covit-19 hastalığı başladığı günden beri ailelerini bile görememe, çocuklarına sarılmama pahasına canını dişine takarak çalışan sağlık çalışanlarımız bu tür olayların çarpıtılarak sosyal medyada paylaşılmasını da üzüntüyle karşılamışlardır. Ayrıca hem covidli hastaların tanı tedavi ve ameliyatlarının yapıldığını aynı zamanda da normal hastaların tanı tedavi ve ameliyatlarının da başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bu dönemde takdirden çok yalan haberlerle motivasyonumuzun düşürülmesinin kimseye bir yararı bulunmamaktadır.

Tüm çalışanlarımız özverili çalışmanın bedelinin bu olmaması gerektiğini savunurken herşeye rağmen hastalarımızı yarı yolda bırakmayarak tüm tanı ve tedavi süreçlerini eksiksiz yerine getireceklerini belirttiler.

Son olarak hiçbir hastanın dil, din, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin tedavisinin yapıldığını, iyileşen her hastanın kendilerine mutluluk verdiğini de belirterek ülkemizin zor döneminde birbirine kenetlenmesi gerektiğini söylediler.

Olayla ilgili ön değerlendirmede Irk, dil açısından gelişen bir olay olmadığı tespit edilmiş olup, inceleme devam etmektedir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denizlispor ile sözleşmesini tek taraflı feshetti
Denizlispor ile sözleşmesini tek taraflı feshetti
Denizlili genç tutuklandı!
Denizlili genç tutuklandı!