• Reklam
AKP’li vekil yeni anayasanın adını açıkladı
Reklam

AKP'li vekil yeni anayasanın adını açıkladı

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 'yeni anaysa' gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Özkan, anayasa çalışmalarının dört aşamadan oluşacağını söylerken "Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak" dedi.

  • Reklam
12 Şubat 2021 - 13:42
Reklam

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa açıklamalarının ardından gözler sürecin nasıl işleyeceğine ve değişikliklerin hangi kapsamda olacağına çevrildi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni anayasayla ilgili sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış'ın haberine göre Özkan, sürecin 4 aşamadan oluşacağını söyledi. Özkan, "Hedefimiz 2 yıllık süre zarfında anayasayı belli bir bütünlük içerisinde temellendirip hayata geçirmek. 4 aşamalı süreç başlamış vaziyette" dedi.

AKP'li Cahit Özkan şunları kaydetti:

"İnisiyatif bir irade ortaya çıktıktan sonra, öncelikle Bilim Kurulu kurulacak. Ardından siyasi olarak AK Parti ve Cumhur İttifakı hukukçu kurmayları bu çalışmanın içeriğiyle bir araya gelecek" diyen Özkan, "Taslak metin kamuoyuna ve diğer siyasi partilere teklif edilecek. Son olarak parlamento süreci işletilecek.

'YENİDEN KURULUŞ ANAYASASI'

Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak. Çünkü Gazi Mustafa Kemal, İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı bir konuşmada, ‘Arkadaşlar ülkemizi düşman işgalinden kurtardık, topraklarımızdaki işgali sonlandırdık. Ancak aynı İstiklal mücadelesini ekonomide, diplomaside, hukukta, sağlıkta, havacılıkta, üretimde ve ihracatta her alanda gerçekleştirmeliyiz’ diyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, sistem olarak vatandaşlarımızın mutabakata vardığı bir metindir. Önümüzdeki süreçte çıkacak olan metnin sivil, demokratik, milli iradeyi hâkim kılacağı, vesayete ve darbeye geçit vermeyeceğini, temel hak ve özgürlükleri, insan hak ve özgürlüklerini koruyan ve güçlendiren nitelikte olacağını ifade edebiliriz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
304 promille yakalandı!
304 promille yakalandı!
İçişleri Bakanlığı'ndan genelge
İçişleri Bakanlığı'ndan genelge