"ACIPAYAM AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEBİLİR!"

"ACIPAYAM AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEBİLİR!"

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 5.5 büyüklüğünde depreme maruz kalan Acıpayam ilçesinin “Afet Bölgesi” ilan edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

  • Reklam
28 Mart 2019 - 16:41
Reklam

Bölgede depremzede vatandaşların yaralarının sarıldığını, her türlü gereksinimlerinin karşılanması için seferber olunduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin, “Bölgedeki esnafımızı rahatlatmak için Mart ayı sonu itibariyle verilmesi gereken gelir beyannameleri için de 21 Haziran tarihine kadar süre tanınmıştır” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Acıpayam’daki depremin ardından devletin tüm kurumlarıyla seferber olduğunu açıkladı.

ANINDA MÜDAHALE EDİLDİ!

Depremden hemen sonra bölgede gerekli müdahalelerin yapıldığını ifade eden Milletvekili Şahin Tin, “Bölgeye Denizli AFAD Arama Kurtarma Ekiplerinin yanında İzmir AFAD, Afyon AFAD, DAK, AKUT, İHH, UMKE ve TRAC ekiplerinden toplam 90 kişi intikal etmiştir. Ayrıca Çadır Kurulumunda 11. Komando Tugay Komutanlığından 125 adet uzman çavuş görevlendirilmiştir. Bölgede şu an itibariyle 8 adet arama kurtarma ekibi 24 personel, 8 araç ile çalışmalara devam etmekte olup, yaşanabilecek olağan üstü durumlara karşı tüm tedbirler alınmıştır. Şu ana kadar artçı sarsıntılar 1500’ü geçmiştir. Bu sarsıntılardan 8’i 4 ve üstü büyüklükte, 41’i 3 ve üstü büyüklükte kaydedilmiştir” diye konuştu.

DEPREMZEDE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ!

Bölgeye hemen sevk edilen AFAD ekiplerinin gerekli çalışmaları başlattığını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Afet bölgesinde zarar gören 21 mahalle ve 2 merkez çadır kent olmak üzere toplamda 1.500 çadır bölgemize sevk edilerek depremzede vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Ayrıca 3.072 battaniye, 1.334 yatak ve 360 adet nevresim takımı dağıtımı yapılmıştır. Deprem sonrası bölgeye ziyaret gerçekleştiren İçişleri Bakanımız ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızın talimatlarıyla AFAD Başkanlığı tarafından 500 bin TL ödenek aktarımı Acıpayam kaymakamlığımıza yapılmıştır. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğünce de Acıpayam Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na 1 milyon 400 bin TL ödenek gönderilmiştir. 186 kişiye ilk aşamada 1000’er lira acil ihtiyaçları için ödeme yapılmıştır. Kızılay 3 öğün sıcak yemek hizmeti vermektedir. Yaklaşık bir öğünde 2500 kişiye iaşe hizmeti aralıksız verilmektedir” dedi.

Acıpayam’da hasarın boyutlarının afet derecesinde olduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin, “Deprem etki analizlerine göre nüfusu 55.648 olan Acıpayam’da ilçe merkezi dahil yaklaşık 30.000 kişinin depremden etkilendiği öngörülmektedir. Etki analizlerine göre Acıpayam ilçesinde bulunan 56 mahalleden 25 tanesinde 6.406 hane depremden etkilenmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre; deprem bölgesinde toplamda 843 adet yapı incelenmiştir. Kriz merkezine ulaşan hasar tespit icmallerine göre; 44 adet yıkık, 303 Ağır Hasarlı, 275 Az Hasarlı, 221 hasarsız bina tespiti yapılmıştır. 9 mahallenin kesin hasar tespiti tamamlanmıştır. Bunlar, Apa, Karahüyük, Kırca, Merkez-Çamlık, Ucarı, Oğuz, Yeşildere, Yeniköy ve Gedikli’dir. Hasar tespiti çalışmaları devam etmektedir. Bu sonuçlarla bölgede ‘Afet Etkisi’ belirlenmiştir. Afetin genel hayata etkisinin ciddi oranda olması sebebiyle ‘Afet Bölgesi’ ilan edilmesi için girişimlerimiz devam etmektedir” dedi.KAMU KURUMLARINDAN İŞLETMELERE KOLAYLIK!

Depremzede vatandaşların yaralarının sarıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Bölgede artçı sarsıntılar halen devam etmektedir. Sosyal yaşantı ile birlikte ticari hayat da olumsuz etkilenmiştir. Bu nedenle devletimizin ilgili kurumları, bölgedeki esnaf ve ticari işletmelerin mağdur olmamaları için bir dizi önlemler alarak kolaylıklar da sağlamışlardır. Mart sonu itibariyle verilmesi gereken gelir beyannameleri için 21 Haziran tarihine kadar süre tanınmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu da, 25 Mart tarihine kadar kuruma elektronik ortamda verilmesi gereken her türlü bilgi ve belge için 1 Nisan tarihine kadar ek süre tanımıştır. Devletimiz bölge halkının mağduriyetlerini giderecek imkânlara ve güce sahiptir. Yaşanan elim hadisenin etkilerini mümkün olduğunca azaltmak için ilgili kurumlarımız üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir. Bizlerde bölgede yapılan çalışmaları yakinen takip etmekteyiz” diye konuştu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denizli Valiliği Duyurdu!
Denizli Valiliği Duyurdu!
Bakan Koca'dan gece yarısı paylaşımı!
Bakan Koca'dan gece yarısı paylaşımı!