• Reklam
Referandum İptal Olabilir.
Ömer KUZU

Ömer KUZU

Referandum İptal Olabilir.

27 Kasım 2017 - 23:25

Anayasa Mahkemesi'nin referandumu iptal edeceğine ilişkin  kulislerinde söylentiler Almış Başını Gidiyor AKP milletvekillerinin Saray danışmanlarının referandumun sonuçlarından duydukları memnuniyetsizliği Sagır Sultan Bile Duydu. "Bu sanılanın aksine bize yaramadı" derler. Sarayda, referandumun iptali konusunda hazırlıklar olduğunu, çoklu kaynaklardan teyidini aldım.

"Nasıl bir hazırlık" derseniz…

Nisan referandumunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurular olmuştu referandum sürecinde seçme hakkı ve ifade özgürlüğünün açık şekilde ve ağır hukuka aykırı kararlarla ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurular olmuştu. Hala Sonuç Ve karar Yok.

Sormak lazım;Referandumun üstünden neredeyse 6 ay geçti.

Acaba beklemenin sebebi nedir?..

Düşünmek lazım, eğer kulislerde konuşulanlar doğru çıkar ve Anayasa Mahkemesi referandumu iptal ederse ne gibi sonuçlar doğurur?.. İptal olursa, gerekçe maddeleri nereleri etkiler?.. Referandumun sonuçları toptan ortadan kalkar mı?.. Parlamenter sisteme geri dönüşün alt yapısı oluşur mu?.. İki turlu Cumhurbaşkanlığı seçiminin yerine tek turlu bir seçim modeli veya Cumhurbaşkanının yeniden Parlamentoda seçilmesine yol açan gelişmeler olabilir mi?.. Recep Tayyip Erdoğan'a yeni bir mağduriyet alanı açılır mı?.. Ve bununla birlikte iç siyasetteki yeni hamleleri bozacak ataklar söz konusu olabilir mi?.. Bunları Hep Birlikte Önümüzdeki Süreçte İzleyip Görecegiz….

Son Yazılar