PANKARTLI BORÇ AÇIKLAMASINA CEVAP!

PANKARTLI BORÇ AÇIKLAMASINA CEVAP!

31Mart’taCumhur İttifakı’nın adayı olarak Buldan Belediye Başkanlığını kazanan MHP’li Mustafa Şevik’in, eski Başkan Mustafa Gülbay döneminden devraldığını söylediği ve bunu pankartlarla halka duyurduğu 46 Milyon TL’lik borçla ilgili olarak Mustafa Gülbay bir açıklama geldi.

  • Reklam
03 Haziran 2019 - 09:08
Reklam

Gülbay yaptığı açıklamada Şevik’in gerçekdışı ve yanıltıcı açıklamalarda bulunduğunu, böylelikle kendisini küçük düşürmeye çalıştığını belirtti. Gülbay, açıklamalarda belirtildiği gibi kendilerinin 2014 yılında Mutafa Şevik’ten 12 Milyon TL değil, 21,5 Milyon TL borçla belediyeyi devraldıklarını, aylarca ödenmemiş personel maaşları ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

31 Mart yerel seçimlerinde bir dönem aradan sonra yeniden Buldan Belediye Başkanı olan Mustafa Fahri Şevik, CHP’li belediye başkanı Mustafa Gülbay’ın Buldan’ı borçlandırdığını iddia ederek, ilçedeki billboardlara belediyenin borçlarının yer aldığı bir afiş astırmıştı. Eski başkan Gülbay’dan Şevik’in iddialarına yanıt gecikmedi. Buldanyaşam.com internet sitesine bir demeç veren Gülbay, hakkındaki iddiaları yalanladı.

İşte Gülbay’ın sözleri;

Sayın Mustafa Şevik, Buldan Belediye Başkanı olarak görev yaptığım dönem sonu itibariyle Kanal 58 televizyonunda yaklaşık 50.000.000.TL, belediye billboardlarına astırdığı afişlerde de, Buldan Belediyesi'ne 46.505.153,83 TL borç bıraktığım iddiasında bulunmuş. Sayın Şevik, gerçek dışı ve yanıltıcı açıklamalarının sorgulanmayacağını, söyledikleri üzerine düşünülmeyeceğini sanmış belli ki. Matematik'te 2+2=4 şekilde toplama işlemi yapabilen herkes Sayın Şevik'in iddialarının gerçeği yansıtmadığını ve yanıltıcı maksatla ortaya atıldığını hemen anlayabilir. Bu iddia, bir önceki dönem Belediye Başkanı olarak özveriyle görev yapan beni küçük düşürmeye yönelik gerçek dışı ve yanıltıcı açıklamalardır. Velev ki borç kalemlerinin gerçeği yansıttığını varsaysak bile, bu kalemlerin yekûnunun matematiksel olarak 46.505.153,83 TL olması mümkün değildir. Borç kalemleri toplamına hayali olarak 13.130.662,03 TL (13 milyon 130 bin 662 lira 3 kuruş) ilave edildiğini anlamak için dâhi olmaya gerek yok herhalde. Bu konuda, İran yapımı düşündürücü ve mükemmel bir kısa film var. Filmin adı; 2+2=5 . Ben Sayın Şevik'in, bu filmdeki İranlı Öğretmen gibi düşünen biri olduğuna ihtimal vermiyorum. Olsa olsa gaflet içinde böyle davrandığını, yahut da Sayın Şevik'i birilerinin yanlış yönlendirdiğini sanıyorum. Çünkü bu gerçek dışı ve yanıltıcı açıklamaların

"AHLAKÎ AÇIDAN AYIP, YASAL AÇIDAN SUÇ"

Bu konularda, bayramdan sonra ayrıntılı bir basın açıklaması yapmayı düşünüyorum. Ancak, bu gerçek dışı ve yanıltıcı açıklamalar konusunda bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Borç kalemleri arasında yer alan Bankalardan Alınan Krediler kalemi hakkında kısaca bilgi vermem, herkesin gerçeği anlamasını sağlar sanırım. Şöyle ki benim görev yaptığım dönemde Buldan Belediyesi'nce; 1) Sayın Şevik döneminde özel bankalardan 3 yıl vadeli olarak aylık % 1,90 gibi çok yüksek faiz oranlarıyla alınan kredilerin yapılandırılması için, 2014 yılında 7 yıl vadeli aylık % 0,98 faiz oranı ile Türkiye Ekonomi Bankası Bayramyeri Şubesi'nden alınan kredi, 2) Kilit parke taşı döşemesi için yapılan ihale yaklaşık 2.500.000.-TL (İki milyon beş bin Türk Lirası) + KDV için İller Bankası'ndan 10 yıl vadeli olarak alınan kredi, 3) Türkiye Ekonomi Bankası Bayramyeri Şubesi'nden, Belediye'nin ihtiyacı için 2018 yılı içerisinde alınan yaklaşık 1.000.000.-TL(Bir milyon Türk Lirası) nakit kredi dışında, ne özel ne de kamu bankalarından tek kuruş kredi alınmamıştır. Benim görev yaptığım dönemde Buldan Belediyesi'nce kireç ihalesi de yapılmamıştır. Gerçeklerle bağdaşmayacak biçimde 2.346.556,85 TL borcu olduğu iddia edilen Buldaş A.Ş., halkımızın iş ve aş problemine çözüm olmaya başlamıştı. Ne yazık ki bugün, Yenicekent’te, bünyesinde yatırımcı ile birlikte pazarı hazırlanmış, çorap ve iç çamaşır üretimi için, eğitim amaçlı Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan anlaşma çerçevesinde ilk üç ay hem maaş hemen de SGK primleri, sonraki 6 ay boyunca SGK primleri devletçe karşılanan yaklaşık 100 kişinin işinden olduğu bir fabrika kapalı bir işletme durumuna dönüştürülmüştür. Buldan Belediyesi'nden 1 TL kaynak aktarmadan kurduğumuz Buldaş, yaptığımız özverili çalışmalar neticesinde bugün satılabilir nitelikli 4 daire ve restore edilerek çok büyük meblağlara satılabilecek 1 tarihi tescilli konak olmak üzere 5 adet gayrimenkul, aynı sermaye olarak Yenicekent sınırları içerisinde fabrika binası hâline getirilmiş bir bina bıraktık. Sayın Şevik, gerçekdışı ve yanıltıcı açıklamalarla kamuoyunda beni küçük düşürebileceğini sanıyorsa büyük bir yanılgı içindedir.

Parçası olmaktan onur duyduğum Buldan Halkı, beni de, sayın Şevik'i de iyi bilir. Bizim Buldan'da yaptıklarımız ortadadır. Biz belediyeyi kasasında yaklaşık 288.000.-TL nakitle devrettik. Kendisine devlette devamlılığın esas olduğunu hatırlatır boş işlerle uğraşmak yerine, Buldan’ımıza ne tür hizmetler yapacağını anlatmasını tavsiye ederiz. Biz parçası olmaktan onur duyduğumuz Buldan’ımızın, iş ve aş problemine çözüm üretmek için, işadamı ve yatırımcı dostlarımızla birlikte, mutlaka fabrikalar kurmak için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Mustafa Gülbay"

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DENİZLİ'DE METRELERCE KUYRUK
DENİZLİ'DE METRELERCE KUYRUK
TÜP BİTİNCE İPLE KENDİNİ ASTI
TÜP BİTİNCE İPLE KENDİNİ ASTI