EMEKLİYE 5 ELEKTRİĞE 15

EMEKLİYE 5 ELEKTRİĞE 15

Önümüzdeki hafta açıklanacak yaklaşık 12 milyon emeklinin maaş zammı oranlarının yüzde 5-6 civarında olması beklenirken, çay, şeker, elektrik gibi önemli kalemlere şimdiden yüzde 15 zam geldi.

  • Reklam
29 Haziran 2019 - 09:24
Reklam

Uzatmalı yerel seçim bitti, Türkiye “gerçek gündemine” döndü. Zamlar peş peşe yağmaya başlarken; son birkaç günde önce çay, şeker, mazot, benzin ve son olarak da elektriğe yüzde 15 zam geldi. Akıllara “sıra doğalgazda mı?” sorusu geldi. BOTAŞ’ın 30 Haziran’a kadar 1 Temmuz’dan itibaren geçerli yeni tarifeleri belirlemesi gerekiyor.

 31 Mart’tan bu yana Türkiye gündemi işgal eden ve gerçek gündem ekonomiyi gölgede bırakan İstanbul seçimlerinin tamamlanmasıyla zam yağmuru da başladı. Vatandaşın sofrasının demirbaşlarından olan çaya yüzde 15, şekere de %16 zam gelmesinin ardından, bir diğer önemli harcama kalemi olan elektrikte zamdan nasibini aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), 1 Temmuz itibarıyla elektriğe yüzde 15 zam yapılacağı belirtildi. EPDK’dan yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) toptan satış tarifeleri ile görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ harici alımlarına ilişkin maliyeti oluşturan piyasa takas fiyatlarındaki artışların en önemli etken olduğu kaydedildi.

BOTAŞ YENİ TARİFE BELİRLEYECEK

Elektrik zammının ardından doğalgaz fiyatlarının akıbeti de merak konusu oldu. BOTAŞ’ın 30 Haziran tarihine  kadar 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak yeni tarifeleri belirlemesi gerekiyor. Elektriğe gelen zamla birlikte, BOTAŞ’ın da doğalgaza, elektrik zammına yakın bir oranda zam yapması bekleniyor.

SOKAĞIN ENFLASYONU FARKLI

Kazım Ergün şöyle konuştu: “Maalesef açıklanan enflasyon rakamı ile sokağın enflasyonu arasında farkın olduğunu düşünüyoruz. Toplumun en düşük gelire sahip kesimini oluşturan emekliler, bu farkı her gün çarşıda pazarda hissediyor. TÜFE hesaplamasında emeklilerin harcamalarının temsil yüzdesi düşük kalıyor. Bu durum emekli aylıklarının erimesine neden oluyor. Aylıklardaki kayıpların telafisi için emekliler olarak hükümetten seyyanen zam talep ediyoruz.”

“ENFLASYONUN ALTINDA EZİLİYORUZ”

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hesaplamasında emeklililerin harcamalarındaki temsil yüzdesinin düşük kaldığını belirterek, “Bu durum emekli aylıklarının erimesine neden oluyor. Aylıklardaki kayıpların telafisi için emekliler olarak hükümetten seyyanen zam talep ediyoruz” dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, 30 Haziran’ı “Emekliler Günü” ve içerisinde bulunduğu haftayı da “Emekliler Haftası” olarak kutladıklarını vurguladı. Tüm emeklilerin Emekliler Günü’nü kutlayan Ergün, TÜED’in, 1 milyona yakın üyesiyle Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu söyledi. Enflasyona bağlı olarak emekli aylıklarına yapılan yüzdelik zamların yetersiz olduğuna değinen Ergün, şunları kaydetti: “Maalesef açıklanan enflasyon rakamı ile sokağın enflasyonu arasında farkın olduğunu düşünüyoruz. Toplumun en düşük gelire sahip kesimini oluşturan emekliler, bu farkı her gün çarşıda pazarda hissediyor. TÜFE hesaplamasında emeklilerin harcamalarının temsil yüzdesi düşük kalıyor. Bu durum emekli aylıklarının erimesine neden oluyor. Aylıklardaki kayıpların telafisi için emekliler olarak hükümetten seyyanen zam talep ediyoruz. Bu talebimiz sağlanırsa milyonlarca emekli enflasyona ezdirilmemiş olur. Bu zam, yıllarca bu ülke için alın teri dökmüş bizlere Emekliler Günü hediyesi olur.”

Kaynak: Milli Gazete

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
300' YAKIN ÇALIŞAN İŞSİZ KALACAK
300' YAKIN ÇALIŞAN İŞSİZ KALACAK
KALP MASAJI İLE HAYATA DÖNDÜRÜLMÜŞTÜ!
KALP MASAJI İLE HAYATA DÖNDÜRÜLMÜŞTÜ!