• Reklam
DENİZLİ’DE ATOM BOMBASI ETKİSİ...

DENİZLİ'DE ATOM BOMBASI ETKİSİ...

Denizli'de, Nihat Kömürcüoğlu Kültür Sanat Turizm ve Tanıtım Vakfı tarafından başlatılan ve 2015 yılında beşincisi düzenlenen "Taş Heykel Kolonisi" sonrasında Atatürk Parkı önünde sergilenen eserlerden “Tek Bacaklı Horoz” heykeli herkesin dikkatini çekmiştir. Peki horoz heykeli  neden tek bacaklı? Cevabı bu haberimizde…

  • Reklam
19 Ocak 2019 - 15:06 - Güncelleme: 19 Ocak 2019 - 15:22
Reklam

Kömürcüoğlu mermer fabrikası sahibi Nihat Kömürcüoğlu tarafından başlatılan ve Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen “Taş Heykel Kolonisi” adından söz ettirmeye devam ediyor. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen heykeltıraşlar, Denizli’de sanatını icra ederken, yaptıkları eserler şehrin farklı noktalarında sergileniyor, sergilenmeyen eserler ise, koloninin gerçekleştiği Kömürcüoğlu Mermer fabrikasında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Her yıl gerçekleştirilen koloni ile Denizli’nin adını dünyaya duyuran sanatsal etkinliğin 2015 yılında gerçekleştirdiği koloniye, Türkiye, Peru, Yeni Zelenda, Polonya, Tayvan, Kosta Rika, Gürcistan, Rusya, Romanya ve Ukrayna olmak üzere 10 ülkeden 10 sanatçı katılmıştı. O yıl yapılan eserler Denizli’nin merkezi sayılan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde Atatürk Parkı önündeki kaldırımlarda sergilenmek üzere çeşitli noktalara yerleştirilmişti. O dönem oldukça dikkat çeken eserlerden birinde yer alan Horoz Figürlü heykelin tek bacaklı olması gören herkesin dikkatini çekmiştir. Kimileri yapım aşamasında kırıldığını düşünürken, kimimiz ise şaşkın bakışlarla “neden bacağı yok?” Sorusunu kendi kendimize sorduğumuz olmuştur. Peki, Horoz’un neden bacağı yok? İşte cevabı…

JAPON BİR SANATÇI TARAFINDAN YAPILMIŞ…

6 Ağustos 1945; Sabah 08:00 sularında Hiroşima radyosu B29 tipi bir bombardıman uçağının Hiroşima’ya yaklaştığını duyurdu ve 08:15’te Enola Gay yarıçapı 0,7 metre boyu 3 metre olan Little Boy (Küçük Çocuk) lakaplı tarihin ilk atom bombasını Hiroşima üzerine bıraktı. Yaklaşık 45 saniye sonra bomba Shima Hastanesi’nin 570 metre yukarısında infilak etti. Çapı 230 metre, sıcaklığı 4000°C olan bir alev topu saniyede 440 metre hızla her yöne doğru genişlemeye başladı. 30 saniyede 12 kilometrelik bir alana yayılan bu şok dalgaları, patlamadan 8 dakika sonra 9000 metre yükseklikte o artık herkesin bildiği mantar bulutu oluşturdu.

On binlerce Japon'un hayatını kaybettiği bu saldırıdan sonra, Japonya'da hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

Acı olayın ardından tam 70 yıl sonra, Japonya’da yaşanan insanlık dramının izleri, 2015 yılında Denizli’de etkisini hissettirdi. Peki nasıl? “Denizli’de atom bombası etkisi” başlığı ile yayınladığımız haberimizde; Atatürk Parkı önünde sergilenen TEK BACAKLI HOROZ HEYKELİNİN neden tek bacağı olduğuna açıklık getirmeye çalıştık. Yaptığımız araştırmaların ardından bulduğumuz cevaplar bizi 1945 yılında Japonya’ya atılan atom bombasına kadar götürdü. 2015 yılında gerçekleştirilen Taş Heykel Kolonisi ile Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasının etkisi Denizli’ye kadar uzandı.  Sonuç olarak bu eserde sanatçı, 1945 yılında Japonya’ya atılan atom bombasının, insanlar üzerinde olduğu kadar, hayvanlar üzerinde nasıl bir etki ve tahribat yarattığını bizlere ifade etmeye çalışmış.

2015 yılında koloni için Denizli’ye gelen Japon sanatçı Takao Suzuki, Afyon mermerine işlediği horoz figürlü eserinde, Japonya’ya atılan atom bombası ile Japon halkı kadar hayvanlarında nasıl etkilendiğini göstermek istemiş. Her gün yüzlerce kişinin önünden geçtiği ve bakınca “Bu horozun neden tek bacağı yok” dediği o heykelin bir dönem yaşanan dramının hayvanlar üzerinde nasıl izler bıraktığını bizlere yansıtıyor.  

Bu haberi okuduktan sonra bu eseri daha farklı bir gözle izleyeceğinizi düşünüyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DENİZLİ'DE BİR İFLAS DAHA!
DENİZLİ'DE BİR İFLAS DAHA!
DENİZLİ'DE KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?
DENİZLİ'DE KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?